petak, 27. svibnja 2016.

Moda “za van”

Dragi čitatelji, danas vam predstavljam projekt kolegice s novinarstva, divne mlade djevojke koja obožava modu. S obzirom da Time4Me nije klasičan portal intervju vam donosim u malo opuštenijem tonu, uživajte u čitanju!

*****
Nakon iskustva sa prvim modnim blogom, kao i rada na nekoliko hrvatskih modnih portala te drugim projektima kao novinar i modni bloger, studentica novinarstva Antonia Ponoš dobila je ideju o stvaranju vlastite fashion & style destinacije. Tako je, kao nastavak projekta na fakultetu koji je samostalno pokrenula, nastao FASHION-TO-GO - web stranica koja u potpunosti odražava kreativnost te novinarski duh ove mlade poduzetnice. Cilj joj je bio stvoriti online platormu koja ne poprima formu bloga već mini portala, koja se bavi objektivnim, ali aktualnim modnim, beauty i lifestyle temama, i koja je prije svega zabavna, kreativna, interaktivna, a čiji je sadržaj pitak i dostupan svima. A od nedavno se u njenom kreativnom kutku našao i online shop. Više o njemu saznajte u nastavku.


Prije nepunih tjedan dana pokrenula si online shop, što ćeš sve nuditi u njemu, osim ovih majica koje su trenutno u ponudi?

Online shop pokrenula sam u sklopu Facebooka svoje web stranice FASHION-TO-GO koju već aktivno uređujem gotovo dvije godine. Online shop sam „otvorila“ sa linijom majica koje su vizualno inspirirane samim dizajnom web stranice na kojem sam puno radila te su na taj način odraz nje same. Naprosto nisam htjela stvoriti nešto samo da postoji, da mogu reći imam web shop jer je to popularno već je cilj bio stvoriti jedinstveni proizvod koji ujedinjuje sve ono što sam stvarala tijekom dvije godine. Mogu reći da je shop rezultat višemjesečnog rada, nije nešto što je nastalo „iz vedra neba“ već je bio u planu od samog pokretanja web stranice. Naravno, planiram prošitiri online shop, a ponuda će uključiti haljinice, tunike, čarapice, a cijela linija ovih proizvoda biti će utemeljena na krznastim pompomima. Kasnije će se vjerojatno razvijati i neke druge ideje, ali za sada ću se igrati s pompomima.



Hoće li se tvoj online shop po nečemu razlikovati od ostalih online shopova prisutnih na našem tržištu i zašto bi netko trebao kupovati baš kod tebe?

FASHION-TO-GO online shop prvenstveno nije webshop u klasičnom smislu riječi, on predstavlja konvergenciju modnog novinarstva i biznisa. Ideja je bila stvariti online platformu koja ujedinjuje modu u novinarskom smislu kroz različite članake koje pišem na webu, te s druge strane omogućiti tim istim ljubiteljima mode i čitateljima FTG-a online shopping proizvoda koji su u skladu s trendovima o kojima u konačnici pišem na stranici. Ovaj koncept je nešto što sam dugo htjela stvoriti, ali ga je pomalo teško objasniti ljudima jer mislim da takvo što ne postoji u Hrvatskoj ili nikada nije zaživjelo. Inače, modno novinarstvo me zanimalo već prije samog odlaska na fakultet novinarstva, a prodaja mi također nije bila strana jer sam se time bavila sezonski više od 7 godina i pomalo mi je bila prirodna. Pokretanje svog biznisa vjerojatno mogu zahvaliti i svom ambicioznom duhu jer sam znala da nikada neću biti mirna ako ne probam ono što mi je na kraju krajeva bio i dugogodišnji san.


Jesi li već dobila prvu narudžbu?

Prvu narudžbu dobila sam isti dan kada sam i službeno pokrenula shop, što me ugodno iznenadilo. Još je nekoliko upita te narudžbi stiglo, što pokazuje da su Hrvatice spremne na nešto novo što još nisu imale prilike negdje drugdje kupiti. To me jako veseli.


Kakva je bila tvoja reakcija?

Osim iznenađenja, prije svega sam bila ponosna, ali i uzbuđena. Narudžbe su došle kao potvrda da se ljudima sviđa ono što je plod moje kreativnosti i mašte, ali to je ujedno i ohrabrujuće i gura vas dalje, daje vam vjetar u leđa.




Gdje nabavljaš majice koje su trenutno u shopu - da li sama dizajniraš natpise pa šalješ nekoj tvrtci preko interneta ili nosiš negdje u Hrvatskoj na printanje?

Cijela ideja je u potpunosti autorska, tako da sam sve natpise osmislila sama, kao i ideju da ih dodatno „začinim“ s krznenim pompomsima u različitim bojama. Iako sebe mogu nazvati kreativnom, prije svega sam novinar a ne dizajner međutim u glavi sam imala neku viziju koju sam samo ja mogla realizirati. Ovi printovi ipak nisu nastali tako jednostavno, bilo je tu nekoliko prototipa koji jednostavno u stvarnosti nisu funkcionirali. Naravno da bih u budućnosti voljela surađivati s profesionalnim dizajnerima.

Također, osim što su vizualno inspirirane dizajnom same stranice, majice se temelje na igri riječi, ili fraze koje su u modi „prirodne“. Natpis „I'm taking my fashion-to-go“ referira se na sam naziv web stranice, te na neki način predstavlja da onaj koji nosi FTG nosi i modu za van, baš poput kave. Naravno na engleskom sve ima više smisla. Nakon što sam sve printove obradim, šaljem iz na tiskanje u hrvatsku tvrtku s kojom surađujem i gdje nabavljam majice, a pompomse i etikete šijem ručno. 


Pretpostavljam da si “velika zaljubljenica” u modu, koliko ta ljubav traje i kako je krenula ta priča sa FTG i, evo nedavno, sa online shopom?

Kroz odjeću i vlastiti stil sam se počela izražavati krajem osnovne škole, međutim u srednjoj školi otkrila sam tu neku povezanost s modom, ali ne u onom klasičnom smislu „pratim trendove, i nosim takvu odjeću“, već sam počela redovito pratiti revije, dogadanja i vijesti iz svijeta mode, pa i same trendove, to je nešto u čemu sam se pronalazila i što me zabavljalo. Sve je rezultiralo s modnim blogom koji smo prijatelj i ja pokrenuli u našem rodnom gradu, koji je kasnije zaživio i u Zagrebu. Trajao je dvije i pol godine nakon čega smo ga nekako prerasli pomalo i jer je mene zanimalo novinarski aspekt mode, a njega onaj dizajnerski. Tijekom studija sam radila na nekoliko hrvatskih modnih portala, a kao blogerica i novinarka obilazila revije i razne evente, međutim imala sam u planu pokrenuti svoju stranicu koja ipak nebi imala klasično blogersku formu, već onu novinarsku jer bi se prije svega temeljina na objektivnosti. Tako je nastao FASHION-TO-GO, web stranica koju sam dugo planirala otvoriti, ali sam tek iskoristila priliku u sklopu kolegija na fakultetu kada smo imali mogućnost pokrenuti neki svoj online projekt. Prošlo je gotovo dvije godine, sama stranica se mijenjala, razvijala, tako i ja s njom i danas mogu reći da ponosno stojim iza nje. Međutim, kao što sam spomenula, moj ambiciozni duh nije mi dao mira i već su tada u glavi bile ideje za podizanje cijelog projekta na sljedeću raznimu, a to je bio web shop što se nakon višemjesečnog rada uspjelo realizirati.


Što je zapravo sve potrebno da se otvori jedan online shop i koliko dugo je trajao sam proces - od ideje do realizacije?

Za pokretanje online shopa prije svega treba hrabrosti, posebno ako se radi o ovako „osobnom“ projektu gdje sve radite sami, od stvaranja proizvoda do same prodaje. Već sam spomenula, ideja i planovi su uvijek bili negdje u zraku, ali s tim dolaze strah i nesigurnost, niz pitanja „Jeli to dovoljno dobro?“. Tu je naravno i kreativnosti, puno rada i uloženog vremena, ali i potpora onih čije mišljenje cijenite, poput obitelji. Bez obzira što sam donekle imala iskustvo i u samoj modi i u prodaji, webshop je cjeloukupni projekt koji zahtjeva puno više što ne možete znati dokle god se ne upustite u njega. Mislite da ste spremni na sve, ali tek nam stvarne situacije pokažu koliko imate ili nemate iskustva. Treba vam i početni kapital, međutim ako nemate ideju i viziju što želite stvoriti to vjerojatno dodatno otežava stvari. Naravno, niti država u kojoj živimo ne olakšava stvari niti vam omogućuje da poslujete na „jednostavan“ način. Inače, sama realizacija trajala je nekoliko mjeseci, od kreiranja proizvoda, do stupanja u kontakt s nabavljačima te svima s kojima na bilo koji način surađujem. Ako želite biti profesionalni i isporučiti dobar proizvod koji uključuje i popratne stvari poput pakiranja, ništa zapravo ne možete bez vlastite firme koju srećom imam u obitelji. Sada mogu reći da je pokretanje web shopa puno teže nego što vjerojatno zamišljate, ali ispred mene je još veliki posao i velik izazov kojema se prije svega veselim. 





Primjetila sam da nemaš klasičan online shop, nego se majice narčuju preko Facebooka, je li to samo privremeno, ili je planski, i hoćeš li možda na webu imati “odjeljak” u kojem ćemo moći kupovati, kao klasičan web shop?
Klasičan webshop u sklopu stranice bio je prvotni plan i to je nešto što planiram realizirati u narednim mjesecima. 


Što misliš kakav je stav, kod nas u zemlji, o kupnji putem interneta, vezano uz dobivanje očekivane kvalitete narudžbe, sigurnosti davanja bankovnih podataka ili kad kupci naruče nešto pa dobiju “mačka u vreći” - kako si ti to riješila?

Teško mi je reći kako funkcionira online prodaja većih tvrtki ili brendova i njihov odnos s kupcima, ali kada se radi o malom i potpuno osobnom projektu kao što je FASHION-TO-GO online shop, vjerujem da postoji određena sigurnost da će svi moji kupci dobiti kvalitetan i jedinstven proizvod u koji je prije svega uloženo puno truda, vremena i ljubavi. Osobno stojim iza svega što sam stvorila, kako na webu tako i na shopu, te svi kupci i čitatelji znaju da surađuju i komuniciraju s realnom osobom.


Vezano uz to, kako komentiraš ovaj boom, ili ekspanziju koja se događa kod ponude web shopova u Hrvatskoj, nedavno je Zara uvela web shop, pa H&M, evo neki dan i Ikea?

Moram priznati da me iznenadilo pokretanje web shopova velikih brendova kao što su Zara, H&M i Ikea tek u ovom trenutku u Hrvatskoj, ali vjerujem da je to pomalo i strateški isplanirano da konkurentni brendovi otvaraju web shopove u isto vrijeme. Vani je online shopping nešto potpuno normalno, i samim time ovi brendovi i imaju svoje online shopove, međutim čini se da po njihovom mišljenju Hrvatska nije bila spremna na tako veliki korak. U svakom slučaju to me veseli.


*****
Više info o online shopu i samoj stranici potražite na webu, Instagramu ili Facebooku FTG-a.

*photo credit: Antonia Ponoš

Nema komentara:

Objavi komentar